PROJEKT EDUKACYJNY - "WOLNOŚĆ. GODNOŚĆ. NIEPODLEGŁOŚĆ"

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w roku szkolnym 2017/2018  przystąpiła do konkursu projektu edukacyjnego „Godność. Wolność. Niepodległość”.

Zgłoszono blisko 2 500 wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny i 257 szkołom przyznano dofinansowanie na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt „Godność, wolność, niepodległość” został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”. Jego celem jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w kształtowaniu postaw opartych na wspólnych dla Polaków wartościach. Wśród takich wartości należy wymienić m.in.: wolność, godność, solidarność, prawa człowieka, a także wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i kształtowanie postaw patriotycznych.

Nasza szkoła realizowała następujące przedsięwzięcia:

1. Wycieczka do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi powiązana z zajęciami dla uczniów o Józefie Piłsudskim.
  2. Wieczornica ze świadkiem historii połączona z koncertem pieśni patriotycznej.
  3. Rekonstrukcja wydarzeń historycznych związanych z historią Sierakówka - ,,Powitanie Marszałka"
  4. Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości przygotowanej w istniejącej Izbie Pamięci poświęconej patronowi szkoły - Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i działalności niepodległościowej.
  5. Wieczór filmowy ,,Kino okresu międzywojennego" dla młodzieży i środowiska lokalnego.

Zadanie określone we wniosku były  zrealizowane w okresie od 26 września 2018r. do 28 listopada 2018r.

Podsumowaniem całego programu ,,Niepodległa" jest przygotowana przez uczestników projektu  prezentacja multimedialna ze wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć.