NIEZWYKŁY GOŚĆ

23 września 2019 roku Szkołę Podstawową im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku swoją wizytą zaszczycił niezwykły gość - Pani Elżbieta Stanisława Alicja Janowska Moniuszko - współzałożycielka i Członek Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki. Jest jednym z ponad 60-ciorga autentycznych potomków Stanisława Moniuszki. Ze strony matki – Danuty Marii Moniuszko - Janowskiej jest jego potomkiem w V pokoleniu, po synu kompozytora – też Stanisławie.

Wizyta była jednym z przedsięwzięć  w ramach projektu  ,,Patroni Roku edycja 2019". Spotkanie rozpoczęło się występem  uczniów  w  montażu  słowno - muzycznym,  który  został  przygotowany  pod  kierunkiem p. A. Dyszkiewicz i p. P. Korytkowskiego.  Pani  Elżbieta  Janowska  Moniuszko  przeprowadziła prelekcję o  życiu i dorobku twórczym Stanisława Moniuszki. Zapoznała zebranych z ciekawostkami z życia kompozytora, jego dorobkiem twórczym i rodzinnymi zdjęciami.

Na uroczystość zaproszeni byli goście: Pan Wójt Gminy Gostynin - Edmund Zieliński, Przewodnicząca MKPO i W NSZZ „Solidarność” - Pani Barbara Gierula, Prezes Oddziału ZNP w Gostyninie - Pan Andrzej Osiak, Kierownik GOPS-u w Gostyninie - pani Magdalena Dołęga.

Rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dzięki udziałowi w projekcie ,,Patroni Roku edycja 2019" uczniowie naszej szkoły mają okazję poznać twórczość naszego wielkiego rodaka, a słuchając jego dzieł zachwycą się z pewnością pięknem muzyki Stanisława Moniuszki.

Anna Dyszkiewicz