WIECZÓR MUZYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SIERAKÓWKU

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało"

Muzyczny wieczór w Szkole Podstawowej w Sierakówku

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sierakówku przystąpiła do konkursu grantowego organizowanego przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej „Patroni Roku” Edycja 2019 na realizacje projektów związanych z patronami roku uchwalonymi przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród trzydziestu laureatów konkursu grantowego PATRONI ROKU EDYCJA 2019 znalazł się projekt Szkoły Podstawowej w Sierakówku związany z motywem tematycznym - Stanisław Moniuszko. Ideą przewodnią przedsięwzięcia było upamiętnienie patrona, uznanego za zasługi i szczególne znaczenia dla naszej Ojczyzny. Jednym z działań w ramach projektu było zorganizowanie wieczornicy 16 stycznia 2020 roku r.:

Koncert Pieśni Moniuszkowskich

,,Stanisław Moniuszko - piewca polskości i polskich tradycji"

Honorowym gościem wieczoru była Pani Elżbieta Stanisława Alicja Janowska Moniuszko - Członek Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki, pra-pra-prawnuczka kompozytora. Wśród zaproszonych gości byli:

1. Edmund Zieliński z żoną Jolantą - Wójt Gminy Gostynin

2. Magdalena Dołęga - Kierownik GOPS-u w Gostyninie

3. Barbara Gierula - Przewodnicząca MKPO i W NSZZ „Solidarność”

4. Cezary Szymczak  - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem

5. Sylwia Bartniak - Przewodnicząca Rady Rodziców.

Uczniowie  przypomnieli  sylwetkę  słynnego  kompozytora  poprzez  prezentację  multimedialną   wzbogaconą o pieśni piewcy  polskości i  polskich  tradycji  - Stanisława Moniuszki w wykonaniu uczniów naszej szkoły, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach, panią Patrycję Malinowską, panią Sylwię Kogucińską, pana Dominika Janiszewskiego,  pana  Adama  Grabarczyka. Koncert  rozpoczęła  Pani  Patrycja  Malinowska  utworem  ,,Jak długo w sercach naszych", wprowadzając w nastrój wieczoru.

Następnie wykonawcy kolejno zaprezentowali:

1. Oliwia Sobczyk (SP w Sierakówku) - ,,Pan Moniuszko".

2. Pan Dominik Janiszewski (gitarzysta, aranżer, laureat konkursów oraz festiwali jazzowych w Polsce, m.in. wyróżniony na School Jazz Festival w Lubaczowie, srebrny medalista chóralnych mistrzostw w Łotwie oraz Japonii) - ,,Aria Jontka w jazzowej odsłonie" i ,,Prząśniczka".

3. Nikola i Oliwia Woźniak (uczennice ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach) -  ,,Pieśń wieczorna".

4. Pani Sylwia Kogucińska (absolwentka SP w Sierakówku) - ,,Prząśniczka" i ,,Ja Ciebie kocham".

5. Kalina Żurowska, Ewelina Przygórska i Marysia Tomaszewska (uczennice SP w Sierakówku) przygotowały pod kierunkiem pana Piotra Korytkowskiego ,,Prząśniczka" i ,,Stary budrys".

6. Pan Adam Grabarczyk (nauczyciel SP w Sierakówku)- Aria Skołuby ze ,,Strasznego dworu".

7. Pani Patrycja Malinowska (wokalistka z Płocka) - ,,Pieśń wieczorna" i ,,Znasz-li ten kraj" w aranżacji Michała Pilichowicza.

Wieczornica była przepiękną lekcją muzyki Stanisława Moniuszki, a  udział w niej był wyrazem uznania dla jego dokonań twórczych i formą uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin twórcy opery narodowej.

Dyrektor szkoły - Pani Elżbieta Mańkowska kieruje serdeczne słowa podziękowania dla  artystów i organizatorów (p. Anna Dyszkiewicz, p. Jadwiga Mańkowska, p. Adam Grabarczyk, p. K. Chojnacka).