WIECZORNICA

,,Udział w dzisiejszej uroczystości będzie potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy   w walce poświęcili  to, co najcenniejsze dla każdego człowieka - oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo” - tymi słowami dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w  Sierakówku  Elżbieta  Mańkowska rozpoczęła  ,,Wieczornicę Patriotyczną”.  Uroczystość  odbyła  się
18 października 2018r.

W kolejnych słowachPani dyrektor podkreśliła, że celem pracy wychowawczej jest kształcenie młodych, obdarzonych społeczną wrażliwością ludzi, którzy kochają swoją Ojczyznę, znają i szanują jej historię, jej tradycje i symbole. Nauczyciele szkoły dbają o wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, przejawem takim jest m.in. udział w projekcie edukacyjnym „Godność, wolność, niepodległość”. W kształtowaniu postaw patriotycznych naszej młodzieży dba również organ prowadzący szkołę. Dzięki przychylności i wsparciu finansowemu, którego udzielił Pan Wójt – Edmund Zieliński szkoła mogła ubiegać się o dotację w tym projekcie i została zakwalifikowana do jego realizacji.

Wątkiem przewodnim uroczystości była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a gościem wyjątkowym wnuczka Patrona Szkoły - Pani Joanna Onyszkiewicz wraz z mężem Januszem Onyszkiewiczem. Swoją obecnością Wieczornicę zaszczycili również przedstawiciele władz gminnych z Wójtem, Edmundem Zielińskim, Przewodniczącym Rady Gminy, Tomaszem Lewandowskim, radnym – Markiem Kołodziejskim oraz przewodnicząca gostynińskiej „Solidarności Oświatowej”- Barbara Gierula i przedstawiciele środowiska lokalnego, rodzice.

Przypominając sylwetkę i życie Patrona, Dyrektor Szkoły podkreśliła znaczenie i rolę Marszałka, dzięki któremu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Postać Józefa Piłsudskiego, wielkiego patrioty, bojownika walk o niepodległość była inspiracją do przekazywania młodzieży idei patriotycznych. Młodzież pod kierunkiem pani Anny Dyszkiewicz i Piotra Korytkowskiego zaprezentowała uczestnikom wieczornicy montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do bogatych kart historii naszej Ojczyzny - recytowano poezję patriotyczną, wspominano trudne momenty w dziejach naszego kraju.

Po części artystycznej Dyrektor Szkoły – Elżbieta Mańkowska, wnuczka Marszałka – Pani Joanna Onyszkiewicz wraz z mężem oraz przedstawiciele Rady Gminy, Rady Rodziców, Samorządu Szkolnego oraz zaproszeni goście oddali hołd Patronowi szkoły i złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową, a honorowi goście  z Warszawy przekazali na ręce Pani Dyrektor album „Legiony Polskie 1914-1918” oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

Na zakończenie Wieczornicy przy słodkim poczęstunku zebrani przywołali atmosferę tamtych lat, odśpiewując kilka pieśni patriotycznych, które są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha.

Bycie patriotą nie jest łatwe, lecz warto w każdym dniu, w każdym zadaniu starać się nim być. Uczniowie poprzez naukę historii, uroczyste obchodzenie świąt narodowych, szanowanie symboli polskich mogą czuć prawdziwymi patriotami. Dlatego warto szczególnie podziękować  uczniom naszej szkoły - niewielkiej przecież, a tak bogatej w talenty i zapał do pracy dla wspólnego dobra oraz pani Jadwidze Mańkowskiej i Joannie Kuciapskiej za kameralne i nastrojowe przygotowanie sali.

Wieczornica z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości była żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą różne środowiska i łączącą pokolenia.