Jubileusz 90 - lecia Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku

90 -lecie Szkoły Podstawowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sierakówku

i gminne Święto Niepodległości

,,Szkoło moja!
Nie myśl, że gdy wyjdę od Ciebie, to Cię zapomnę".

Polski listopad ma w sobie coś szczególnego. Dla Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dzień 15 listopada 2019r. był dniem wyjątkowym i na długo zapadnie w pamięci uczestników uroczystości obchodów 90 - lecia szkoły, poświęcenia nowego Sztandaru i gminnego Święta Niepodległości. Organizatorami całego przedsięwzięcia byli: Wójt Gminy Gostynin - pan Edmund Zieliński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sierakówku - pani Elżbieta Mańkowska oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem - pan Cezary Szymczak.

Pani dyrektor powitała licznie zgromadzonych gości: panią poseł na Sejm RP - Annę Cicholską, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku - panią Bożenę Woźniak, Wójta Gminy Gostynin - pana Edmunda Zielińskiego, zastępcę Wójta - pana Pawła Goliszka, ks. Marcina Milewskiego z Parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, kombatantów, emerytowanych dyrektorów i nauczycieli, samorządowców, dyrektorów szkół, przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych, reprezentantów organizacji działających na terenie gminy oraz przyjaciół szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i uczniów.

Jubileusz szkoły to dobra okazja do złożenia serdecznych podziękowań wszystkim tym, którzy tworzyli historię i tradycję placówki, prowadzili swych uczniów do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek.

Szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do Wójta - pana Edmunda Zielińskiego i władz samorządowych za wspieranie działań szkoły, ofiarność i pomoc w stwarzaniu coraz lepszych warunków edukacyjnych dla uczniów.

Uczniowie i absolwenci w montażu słowno - muzycznym przywołali piękne wspomnienia minionych lat, skłaniając do refleksji nad upływającym czasem. Minutą ciszy i złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona szkoły uczczono tych, którzy już odeszli. Historię Szkoły Podstawowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Sierakówku przypomniał absolwent placówki - pan Kamil Balcerzak - radny Gminy Gostynin. W nastrój wspomnień wprowadzili zebranych swoim śpiewem absolwenci: Karina Pasikowska, Sylwia Kogucińska i Łukasz Dembowski. Szczególne wrażenie zrobiły wspomnienia profesora Grzegorza Pawlickiego - właściciela pałacu po dziedzicu Michale Wodzińskim, który był  inicjatorem budowy szkoły w roku 1928 i przekazał na ten cel własne grunty.

Dzięki  fundatorom  placówka  wzbogaciła  się  o  nowy  Sztandar, którego  poświęcenia  dokonał ks. Marcin Milewski.

Po części oficjalnej były życzenia, kwiaty, upominki, listy gratulacyjne złożone na ręce pani dyrektor - Elżbiety Mańkowskiej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali OSP w Sierakówku, którą zainaugurowała msza św. celebrowana przez ks. Marcina Milewskiego w intencji nauczycieli, dzieci i rodziców szkoły. Ważnym przesłaniem homilii były słowa, aby miłość do Ojczyzny gościła zawsze w sercach Polaków.

Po mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sierakówku jako spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej w montażu słowno - muzycznym sięgnęli do skarbnicy naszych walecznych przodków, wzmacniając poczucie wspólnoty obywatelskiej poprzez wiersz i piosenkę. Powagę uroczystości podkreślała oprawa plastyczna i muzyczna w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem nauczyciela muzyki - p. Piotra Korytkowskiego.

Patetyczny charakter uroczystości nadał występ Gminnej Orkiestry Dętej Fox Odeon oraz chóru Vox Cordis, które działają przy Gminnym Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem.

Na zakończenie uroczystości był poczęstunek i oczywiście tort urodzinowy Jubilatki.

Szczególne słowa podziękowania należą się nauczycielom, którzy przygotowali uroczystość i jej oprawę: pani Annie Dyszkiewicz, pani Jadwidze Mańkowskiej, panu Adamowi Grabarczykowi i pani Katarzynie Chojnackiej.

Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Sierakówku pragną złożyć serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców i Rodziców za ogromny wkład pracy, wsparcie finansowe, materialne, życzliwość oraz przygotowanie poczęstunku z okazji Święta Szkoły.

Wyrazy wdzięczności za dobre serce i wsparcie finansowe na zakup nowego Sztandaru kierujemy na ręce Sponsorów. Honorowy tytuł ,,Przyjaciela Szkoły” otrzymują.

1. Edmund Zieliński - Wójt Gminy Gostynin

2. Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność”

3. Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Gostyninie

4. Nauczyciele i pracownicy szkoły