ERASMUS

ERASMUS+ "Uczmy się dla siebie i dla innych - doskonalenie zawodowe kadry źródłem sukcesu społeczności wiejskiej" Mobilność kadry edukacji szkolnej (2020 - 2021)

W dniach 04.10.2021r. – 08.10.2021r. grupa 5 nauczycieli wraz z panią dyrektor – Elżbietą Korycką ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczyła w międzynarodowym szkoleniu na Malcie w ramach realizacji kolejnego projektu ERASMUS+  MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ pt. ,,Uczmy się dla siebie i dla innych – doskonalenie zawodowe kadry źródłem sukcesu społeczności wiejskiej”.

Szkolenia w ramach mobilności zostały zaplanowane i zrealizowane zgodnie z  założeniami projektu oraz kluczowymi  potrzebami szkoły, którymi są:

• zwiększenie kompetencji językowych nauczycieli (podjęcie aktywności na poziomie międzynarodowym),
  • dostosowanie form i treści pracy szkoły do europejskich standardów edukacyjnych oraz wspieranie rozwoju uczniów poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności praktycznych,
  • wykształcenie u uczniów przedsiębiorczości i odwagi do podejmowania inicjatyw oraz zachęcanie ich do nauki przez całe życie,
  • zwiększenie umiejętności nauczycieli i uczniów w dziedzinie zastosowania nowoczesnych technologii i komunikacji,
  • odnalezienie się uczniów we współczesnym świecie, na krajowym lub międzynarodowym rynku pracy,
  • wzmocnienie wymiaru europejskiego szkoły i jej międzynarodowego zasięgu,
  • poszukiwanie przez nauczycieli nowych, skuteczniejszych rozwiązań w nauczaniu, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej,
  • wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania i ulepszenie warsztatu metodycznego pedagogów.

Program szkoleń obejmował różne zagadnienia m. in. z zakresu metodologii nauki języka angielskiego, teorii uczenia się na etapie szkoły podstawowej, doskonalenia  kompetencji językowych nauczycieli oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologii informacyjnych. Szkolenie każdej grupy nauczycieli obejmowało 21 godzin w ciągu pięciu dni. Uczestnicy  projektu  ERASMUS+  zdobyli  nowe  doświadczenia w zakresie wymiany informacji i wiedzy pedagogicznej  na gruncie międzynarodowym, zaznajomili się z nowymi metodami i formami pracy, poznali nowe technologie informacyjno-komunikacyjne, wzbogacili własny warsztat pracy oraz poprawili kompetencje językowe.

Realizacja kolejnego projektu ERASMUS+, stosowanie aktywnych, innowacyjnych metod, technik i form pracy poznanych podczas szkoleń na Malcie wpłynie na zwiększenie efektów nauczania, ulepszy warsztat metodyczny nauczycieli, poszerzy ofertę edukacyjną, zainspiruje nauczycieli i uczniów do nowych przedsięwzięć. Obserwowane zajęcia
i modele pracy nauczyciele przeniosą na grunt Szkoły Podstawowej w Sierakówku.

Udział przedstawicieli Rady Pedagogicznej w szkoleniach realizowanych w ramach programu ERASMUS+ przyczyni się do podejmowania nowych przedsięwzięć na gruncie polskim i międzynarodowym.

Szkoła Podstawowa w Sierakówku jest jedną z niewielu szkół w delegaturze płockiej, która podejmuje się takich innowacyjnych działań, jakimi są międzynarodowe projekty ERASMUS+, a wraz z nimi pozyskiwanie środków unijnych na rozwój placówki. Podniesienie jakości pracy szkoły, otwarcie na innowacyjne metody nauczania i uatrakcyjnienie procesu nauczania jest znaczącym efektem działań projektowych w placówce. Przedsięwzięcia te wpłyną również na promowanie szkoły i Gminy Gostynin w środowisku lokalnym
i europejskim.

ERASMUS+ "Edukujmy ludzi, zmieniajmy świat" Edukacja szkolna (2019 - 2022)

Szkoła  Podstawowa  im.  Marszałka  Józefa  Piłsudskiego  brała  udział  w  konkursie  wniosków  w  ramach Akcji 2 Partnerstwa współpracy szkół – KA229 w sektorze Edukacja szkolna, ogłoszonym na początku 2019 roku przez Narodową Agencję Programu Erasmus Plus. Do konkursu przystąpiło ponad 300 szkół z całej Polski. Wniosek  napisany przez Panią Dyrektor oraz nauczycieli języka angielskiego pracujących w naszej szkole , został zatwierdzony do realizacji uzyskując wysoki  wynik  83 punkty  na  100  możliwych. Oznacza  to, iż  w okresie  od  1 września 2019r. do 31 sierpnia 2021 będziemy w naszej szkole realizować projekt pt. „Edukujmy ludzi – zmieniajmy świat”.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską
w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.