ŚWIĘTO SZKOŁY- UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE POMNIKA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ORAZ OTWARCIE NOWOPOWSTAŁEJ CZĘŚCI BUDYNKU SZKOŁY WRAZ Z SALĄ GIMNASTYCZNĄ

10 listopada 2022 roku, w przededniu Narodowego  Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość, podczas której zgromadzeni goście, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego byli świadkami  podniosłych wydarzeń.

Pierwszą niezwykle ważną ceremonią było podniesienie flagi państwowej na maszt, który powstał przy szkole dzięki dofinansowaniu w ramach projektu "Pod Biało - czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Podniesieniu flagi towarzyszył hymn państwowy, dzięki któremu każdy z uczestników z pewnością poczuł wagę i istotę tego wydarzenia.

Kolejnym, a zarazem centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie powstałego przed budynkiem szkoły Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wielu latach popiersie  patrona  szkoły powróciło na teren naszego obiektu. Autorem i wykonawcą popiersia Marszałka jest gostyniński artysta rzeźbiarz Pan Tadeusz Biniewicz. Monument  powstał dzięki dotacji otrzymanej od Ministra Obrony Narodowej w ramach dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: Pani Marlena Mazurska Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Edmund Zieliński Wójt Gminy Gostynin, Pani Renata Kędzierska Przewodnicząca Rady Gminy Gostynin, Pan Zbigniew Pawełkiewicz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku, Pan Tadeusz Biniewicz projektant i wykonawca pomnika.  Dziekan Dekanatu Gostynińskiego, Proboszcz Parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Gostyninie Ks. Kan. Andrzej Rutkowski poprowadził modlitwę za wszystkich poległych w walce o niepodległość oraz dokonał poświęcenia pomnika. W pięknych słowach zwrócił się do zebranych Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński, który mówił o szacunku i wdzięczności dla tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli być wolni. Jednym z gości był Pan Andrzej Onyszkiewicz- prawnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego. We wzruszających słowach skierowanych do uczniów naszej szkoły mówił o dumie ze swojego pochodzenia oraz uczulał ich na tak ważne wartości, jak patriotyzm i szacunek do innych. Życzył im, aby nigdy nie musieli walczyć o swoją ojczyznę.

Bardzo ważnym i długo oczekiwanym przez całą społeczność szkolną i lokalną momentem było oficjalne otwarcie nowej części szkoły wraz z nowoczesną salą gimnastyczną. Nie byłoby to możliwe bez dotacji otrzymanej od Ministra Sportu i Turystyki w ramach dofinansowania z budżetu państwa.

Po wielu latach starań ze strony Urzędu Gminy Gostynin, dyrektorów szkoły oraz radnych z naszego terenu nasi uczniowie doczekali się wspaniałego obiektu, który z pewnością przyczyni się do ich rozwoju i pomoże spełniać  marzenia. Doniosłym punktem części oficjalnej uroczystości  było przecięcie wstęgi przed wejściem do nowej części szkoły, którego dokonali: Pani Marlena Mazurska Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Edmund Zieliński Wójt Gminy Gostynin, Pani Renata Kędzierska Przewodnicząca Rady Gminy Gostynin, Pan Zbigniew Pawełkiewicz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku, Pani Renata Kijek Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku oraz uczennica naszej szkoły Agata Kuźnicka. Obiekt poświęcił Ks. Kan. Andrzej Rutkowski. Oficjalnego przekazania klucza do budynku dokonał Wójt Gminy Gostynin.

Bogata część artystyczna przepełniona była motywem patriotycznym i sportowym. Na scenie wystąpili: Gminna Orkiestra Dęta "Foxodeon" oraz Gminny Chór "Vox Cordis" pod dyrekcją Pani Katarzyny Lisickiej, uczniowie Miejskiej Muzycznej Szkoły Podstawowej I st. im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie przy akompaniamencie Pana Macieja Milczarka, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Solec" działający przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Władysława Reymonta w Solcu, Zespół Pieśni i Tańca "Promyki Lucienia" działający przy Szkole Podstawowej w Lucieniu. Ogromne brawa zebrali również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy przedstawili program słowno- muzyczny pod kierunkiem Pani Anny Dyszkiewicz, Pani Joanny Ziółkowskiej, Pani Bożeny Petrykowskiej, Pani Iwony Sudomir, Pani Urszuli Bewicz, Pani Jadwigi Mańkowskiej.

Wielu obecnych gości skierowało podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania nowej części szkoły. Padło również wiele ciepłych słów  w kierunku całej społeczności szkolnej, której życzono sukcesów i zadowolenia z pracy każdego dnia. Dziękujemy wszystkim przybyłym za uświetnienie swoją obecnością tego jakże ważnego dla nas dnia.