ZAJĘCIA Z TECHNIKI PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"

W styczniu 2023 r. przeprowadzono lekcję, podczas której uczniowie klasy V mieli możliwość zapoznania się z drukarką 3-D - sprzętu pozyskanego w ramach rządowego projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli okazję obserwacji, w jaki sposób powstaje wydrukowany przedmiot. Była to śruba, którą wydrukowano jako przykład tworzywa sztucznego . Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali sposób pracy drukarki 3-D oraz efekty drukowania. Zgodnie z celami kształcenia uczniowie mogli poznać nowoczesne dziedziny techniki, ciekawostki i wynalazki techniczne. Dzieci zapoznały się m.in z zaletami i wadami rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych do wytworów technicznych oraz zapoznały się z budową drukarki 3-D. W trakcie zajęć analizowano sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu podczas pracy z urządzeniami technicznymi.

EFEKTY OSIĄGNIĘTE PODCZAS REALIZACJI ZAJĘĆ :

1. rozwijanie zainteresowań technicznych;
  2. przyjmowanie postawy twórczej,
  3. współpraca  w zespole;
  4. posługiwanie się nazewnictwem technicznym;
  5. śledzenie postępu technicznego oraz dostrzeganie i poznanie zmian zachodzących w technice ;
  1. rozpoznawanie materiałów  konstrukcyjnych (papier, drewno i materiały drewnopochodne, metale, tworzywa sztuczne, materiały włókiennicze, materiały kompozytowe, materiały elektrotechniczne) oraz elementy elektroniczne
  1. określanie  właściwości materiałów konstrukcyjnych i elementów elektronicznych;
  2. charakteryzowanie materiałów konstrukcyjnych  i elementów elektronicznych;
  3. racjonalnie gospodarowanie różnorodnymi materiałami.