SPRAWOZDANIE PO ODBYCIU MOBILNOŚCI MALTA 2021r

W dniach 04.10-08.10.2021r. grupa pięciu nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku wraz z panią dyrektor Elżbietą Korycką uczestniczyła w ramach programu Erasmus+ w tygodniowym kursie językowym.  Nauczyciele podnosili swoje kompetencje z języka angielskiego w celu wprowadzania do swojej pracy innowacyjnych technik nauczania.

Szkolenia w ramach mobilności zostały tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadały założeniom projektu. Dwa szkolenia ‘’Learning, Fun & Games – Methodology for Primary Level’’ oraz ‘’Fluency & English Language Development for Teachers’’ zostały przeprowadzone przez szkołęję zykową ETI MALTA – EXECUTIVE TRAINING INSTITUTE mieszczącą się w St. Julian’s Malta. Szkolenie każdej grupy obejmowało 21 godzin w ciągu pięciu dni. Kurs językowy dla nauczycieli doskonalących umiejętności komunikacyjne rozpoczął się testem klasyfikacyjnym. Na podstawie wyników przydzielono uczestników do poszczególnych grup odpowiadających określonemu poziomowi językowemu. Zajęcia w szkole językowej odbywały się od poniedziałku do piątku wyłącznie w języku angielskim.

Każdy dzień nauki składał się z trzech bloków podzielonych krótkimi przerwami.  Kurs  ‘’Learning, Fun & Games – Methodology for Primary dotyczył metodologii i teorii uczenia się na etapie szkoły podstawowej. Sesje miały formę praktycznych warsztatów, m.in.: zabawy z użyciem klocków – prętów Cuisenaire Rods, zabawy gramatyczne z zastosowaniem metody Total Physical Response, zastosowanie gramatyki poprzez gry i zabawy językowe, stymulowanie uczniów do czytania, pisania i mówienia w języku angielskim.

Kurs ‘’Fluency & English Language Development for Teachers’’ pozwolił rozwinąć nauczycielom umiejętności językowe ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności komunikacyjnych. Ważnym aspektem było  doskonalenie znajomości słownictwa, wymowy i gramatyki. Uczestnictwo w kursie było doskonałą okazją do przełamywania bariery językowej w kontaktach interpersonalnych oraz wymiany doświadczeń zawodowych. Nauczyciele z różnych krajów dyskutowali i wymieniali się informacjami na temat funkcjonowania systemów oświatowych w krajach europejskich oraz omawiali zagadnienia związane z kulturoznawstwem. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, prowadzący dokładali wszelkich starań, by były atrakcyjne i na wysokim poziomie merytorycznym.  Warto też podkreślić, że osoby prowadzące kursy były dużym wsparciem dla nauczycieli, chętnie im pomagali. Kursy językowe na Malcie to przede wszystkim intensywna praca w obszarze płynności, komunikacji oraz w podnoszeniu kompetencji językowych i metodycznych nauczycieli.

Po odbyciu zajęć  grupa projektowa nauczycieli odbyła wycieczki fakultatywne  w celu  zwiedzania niezwykle urokliwych i zabytkowych miejsc na Malcie – stolica Valetta, wyspa Comino. Wycieczki umożliwiły poznanie historii, zabytków i architektury tego pięknego państwa.

Podsumowując, kurs językowy na Malcie okazał się być niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwił rozwój  kompetencji językowych, przyczynił się do zwiększenia poczucia pewności siebie u uczestników, którzy zdecydowanie łatwiej mogli porozumiewać się z innymi w języku angielskim, dał szansę zdobycia ogromnej wiedzy językowej, metodycznej oraz wiedzy dotyczącej historii Malty. Dzięki pracy w grupie nawiązano nowe znajomości, wymieniono się doświadczeniem zdobywanym przez lata w swojej pracy. Nauczyciele biorący udział w kursach na Malcie  w ramach projektu Erasmus+ ‘’Mobilność Kadry edukacji szkolnej’’ wrócili do kraju z ogromną satysfakcją i dumą. Nowe umiejętności niewątpliwie przyczynią się do podniesienia jakości pracy Szkoły Podstawowej w Sierakówku.