LEKCJA PLASTYKI

W ramach projektu „Laboratoria przyszłości“ w listopadzie 2022r. przeprowadzono lekcję plastyki w klasie 7 – Lekcja plastyki w 3D.

Celem zajęć było zapoznanie uczniów z nowoczesnymi dziedzinami nauki, które można wykorzystać przy tworzeniu sztuki. Wachlarz rozwiązań okazał się bardzo szeroki. Uczniowie po zaopiniowaniu projektu przeszli do zadań praktycznych, których efektem było stworzenie trójwymiarowego logo szkoły z zastosowanie druku 3D. Dzięki drukarce 3D możliwe stało się przeniesienie kreatywnych wizji ze świata cyfrowego do rzeczywistości w niezwykle prosty i szybki sposób.

3D druk to technologia bardzo chętnie wykorzystywana przez projektantów 3D, rzeźbiarzy oraz artystów z innych dziedzin. Technologia druku 3D pozwala przede wszystkim na tworzenie funkcjonalnych prototypów i modeli poglądowych, co jest szczególnie przydatne w pracy projektantów wzornictwa użytkowego i daje nieograniczone możliwości artystom poszukującym nowych form wyrazu.

Kolejny cel lekcji: rozwijanie umiejętności uczenia się przez odkrywanie, z wykorzystaniem i jednoczesnym rozwijaniem umiejętności związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką i ich zastosowaniem w sztuce został osiągnięty. I chociaż drukarka 3D kojarzy się bardziej z inżynierią niż sztuką to „ Lekcja plastyki w 3D ” udowodniła, że wykorzystanie druku 3D może mieć także walory estetyczno-artystyczne

Druk 3D jest uniwersalnym narzędziem umożliwiającym przekazywanie wiedzy w nowoczesny i namacalny sposób. Przybliża szczegóły niewidoczne dla oka i umożliwia zagłębienie się w kwestie zaklęte na stronach podręczników.  Technologia druku 3D jest kompatybilna z podstawą programową i może skutecznie wspierać proces kształcenia.