POGADANKA - Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym

24  września  2020 r.  w Szkole  Podstawowej w Sierakówku odbyła się pogadanka na temat profilaktyki uzależnień,  wspomagania dziecka w jego rozwoju oraz  przeciwdziałania patologiom. Prowadzącymi spotkanie byli nauczyciele wychowania fizycznego Pani Joanna Ziółkowska oraz Pan Zbigniew Pawełkiewicz. Spotkanie zwróciło uwagę uczestników na istotne problemy związane ze współczesnymi zagrożeniami  czyhającymi  na uczniów.  Prowadzący  wskazali  również  sposoby  radzenia  sobie  z nimi oraz rolę nauczycieli i rodziców jako przewodników
i autorytetów w życiu dzieci i młodzieży.

Jako nauczyciele, czyli osoby mające wpływ na rozwój zachowań naszych wychowanków przekazaliśmy naszej  młodzieży wiadomości dotyczące  zdrowego rozładowywania napięć emocjonalnych, obrony przed agresywnością.  Ważną tu rolę odgrywają dodatkowe zajęcia sportowo - rekreacyjne typu: SKS- y, zajęcia pozalekcyjne na boisku " Orlik", a także organizowane turnieje, mistrzostwa szkolne i tym podobne rozgrywki.Uświadomiliśmy uczniom, że ruch powoduje dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu, lepiej dotlenione są płuca, serce, mózg. Uprawianie sportu jest bardzo dobrym antidotum na stres, oprócz walorów zdrowotnych ma ogromne znaczenie wychowawcze. Młodzież, która uprawia sport ma o wiele mniejszą skłonność do zachowań agresywnych, gdyż nagromadzona energia znajduje ujście w ruchu. Zajęcia sportowe dostarczają wiele radości i satysfakcji, a więc dobrze wpływają na psychikę. Turnieje sportowe uczą jak we właściwy sposób przyjmować porażki, pobudzają do wysiłku i zdrowej rywalizacji. Przypomniano młodym ludziom, że walka sportowa ze swego założenia jest rywalizacją koleżeńską, przyjacielską i powinna uczyć godnie wygrywać jak i przegrywać, być skromnym po zwycięstwie i mężnie znosić porażki. Te czynniki przekładają się później w życiu codziennym.

WOLNI OD UZALEŻNIEŃ, NAKRĘCENI SPORETEM  w ramach projektu

" Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym."

Projekt w całości finansowany przez Urząd Gminy Gostynin.