WIZYTA GRUPY PARTNERÓW PROJEKTU ERASMUS PLUS W GRECJI

W  dniach  19.09.2021r. - 25.09.2021r.  grupa  uczniów  oraz  nauczycieli  ze  Szkoły  Podstawowej  im.  Marszałka  Józefa  Piłsudskiego w Sierakówku wyjechała na wymianę w ramach projektu Erasmus + " Let's Educate People, Change the World". Spotkanie projektowe w Grecji miało na celu przedstawienie uczniom zalet znajomości języka angielskiego oraz ukazanie kultury greckiej, która jest niewątpliwie niezwykła i godna poznania. Wraz z przyjaciółmi z Portugalii oraz Hiszpanii uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w Dniu Dziedzictwa Kulturowego, w ramach którego zwiedzano największe miasto na północy Grecji – Thessaloniki (Muzeum Archeologiczne, Muzeum Kultury Bizantyjskiej, Białą Wieżę, Pomnik Aleksandra Wielkiego, Plac Arystotelesa i bazar Modiano).

Podczas Dnia Przyjaźni uczestnicy wyjazdu mieli możliwość nauki podstawowych zwrotów grzecznościowych oraz powitalnych w języku angielskim. Brali udział w grach i zabawach oraz lekcjach otwartych organizowanych przez szkołę w Grevenie - Grecji. Ważnym wydarzeniem było  oficjalne  spotkanie z władzami miasta, na  którym  ukazano  historię  miasta  Greveny.  Uczniowie  uczestniczyli  również  w  zajęciach z robotyki  połączonych  z  nauką  języka  angielskiego,  co  pozwoliło  im  rozwinąć  wyobraźnię  przestrzenną,  kreatywność   i  wiedzę językową w nieszablonowy sposób.

Uczestnicy wyjazdu do Grecji brali udział w wycieczkach. Niezwykłym miejscem była Vergina (starożytne Aigai ), gdzie można było podziwiać Groby Królewskie, w tym Filipa II - ojca Aleksandra Macedońskiego. Niezwykłym miejscem była jaskinia Perema Cave w mieście Loannina.

Spotkanie grup projektowych  pozwoliło nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i znajomości na całe życie. Ten wyjazd był ,,żywą” lekcją historii i na długo zostanie w pamięci uczestników. Trudno ubrać w słowa magię zwiedzanych miejsc, atmosferę i bogactwo doznań, których doświadczono podczas pobytu w Grecji.