REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA - JÓZEF PIŁSUDSKI W SIERAKÓWKU

Dzień 9 listopada 2018r. pozostanie na długo w pamięci uczestników rekonstrukcji historycznej ,,Józef Piłsudski w Sierakówku" zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu ,,Wolność, godność, niepodległość" z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i było żywą lekcją historii.

W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się p. Adam Grabarczyk - nauczyciel w/w szkoły, który pojawił się przed budynkiem placówki na koniu.  Na powitanie uczennica klasy V Marysia Halama zaśpiewała ,,Pieśń o Wodzu miłym". Następnie nastąpiło powitanie Pocztu Sztandarowego przez Marszałka Niepodległości. Zacnego gościa witały   następujące delegacje:

• przedstawiciele mieszkańców (chleb i sól);
  • strażacy (przemówienie)
  • uczniowie klas młodszych  (kwiaty)
  • uczniowie klas starszych  (wiersz i kwiaty)
  • harcerze.

Po części powitalnej odbył się Apel Poległych odczytany w świetle harcerskich pochodni. Podniosły klimat uroczystości wzbogaciły pieśni patriotyczne z akompaniamentem Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Józefa Pakulskiego.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego wszyscy zebrani obejrzeli film ,,Animowana historia Polski" Tomasza Bagińskiego.

Celem przedsięwzięcia było promowanie przeszłości, a konkretnie jednego wydarzenia historycznego związanego z wizytą Marszałka w Sierakówku w kwietniu 1921 roku.

Zaproszeni goście, m.in. Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński, złożyli życzenia i gratulacje za tak kreatywne przedsięwzięcie, dzięki któremu wydarzenia historyczne nie odejdą w niepamięć. Przewodnicząca NSZZ Solidarność Międzyzakładowej Komisji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania - Barbara Gierula wyraziła takie słowa: „Życzę, aby legenda i etos Marszałka były dla Was wzorem oraz źródłem budowania trwałych fundamentów państwa polskiego, kiedy w dorosłym życiu weźmiecie w swe ręce przyszłość naszej Ojczyzny”.

Dzisiaj my – spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej - sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków i wzmacniamy poczucie wspólnoty obywatelskiej poprzez przedstawianie rekonstrukcji historycznej w odniesieniu do patrona szkoły.

Organizatorami uroczystości byli: Adam Grabarczyk, Anna Dyszkiewicz, Jadwiga Mańkowska.