INNOWACJA PROJEKT MALTA 2020 - 2021

 ,,Uczmy się dla siebie i dla innych - doskonalenie zawodowe kadry źródłem sukcesu społeczności wiejskiej’’ to  projekt, który będzie realizowany od 01.10.2020r. do 31.12.2021 r.W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 6 nauczycieli. Jest to Pani Dyrektor, która posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie w realizacji projektów, koordynator projektu Joanna Wiśniewska-Pasek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Beata Radecka, która będzie upowszechniać działania projektu, p. Emilia Rędzikowska , p. Anna Dyszkiewicz i Anna Zaleska,  które wspierają działania projektowe.

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku przystąpiła do realizacji drugiego już projektu ERASMUS Plus w ramach akcji KA101 – Mobilność kadry edukacji szkolnej i otrzymała dofinansowanie na realizację  zadań projektowych. Do konkursu przystąpiło 813 placówek oświatowych, z czego 212 otrzymało dofinansowanie na realizację swoich działań. Wniosek napisany przez Panią Dyrektor oraz nauczycieli wchodzących w skład grupy projektowej został zatwierdzony do realizacji, uzyskując wynik 90 punktów na 100 możliwych. Oznacza to, że  do 31 grudnia 2021 roku będziemy realizować projekt „Uczmy się dla siebie i dla innych – doskonalenie kadry źródłem sukcesu społeczności wiejskiej”. Łączny czas trwania projektu to 15 miesięcy.

 Główne cele projektu to podniesienie jakości pracy szkoły i kwalifikacji zawodowych nauczycieli poprzez udział w różnorodnych szkoleniach, zwiększenie kompetencji językowych kadry pedagogicznej i umożliwienie im podjęcia aktywności na poziomie międzynarodowym. W czasie realizacji projektu  ważnymi działaniami będą również dostosowanie form i treści pracy szkoły do europejskich standardów edukacyjnych oraz wspieranie rozwoju uczniów poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności praktycznych. Niewątpliwie ważnym celem innowacji będzie wykształcenie w uczniach przedsiębiorczości i odwagi do podejmowania własnych inicjatyw oraz  zachęcanie do nauki przez całe życie. Działaniami przewodnimi będą również: odświeżenie umiejętności językowych nauczycieli, pokonywanie niepowodzeń i zapewnienie uczniom umiejętności koniecznych do osiągania lepszych wyników w nauce oraz ich odnalezienie się we współczesnym świecie. Międzynarodowe szkolenia na Malcie pozwolą nauczycielom na wymianę  doświadczeń, ulepszenie warsztatu dydaktycznego, wymianę doświadczeń na temat wprowadzanych innowacji w innych krajach europejskich oraz poznanie nowoczesnych metod i form pracy, które niewątpliwie  przyczynią się do wzbogacenia procesu dydaktycznego. Poznane nowe technologie informacyjno – komunikacyjne wpłyną na efektywność nauczania, a obserwacje prowadzenia zajęć i modele zarządzania będzie można przenieść na grunt szkoły.

 Zadania projektowe, poszukiwanie nowych, skuteczniejszych rozwiązań przez kadrę pedagogiczną  nakierowane są na osiągnięcie celów, które będą miały wpływ na zmianę jakości funkcjonowania placówki i społeczności lokalnej, która może zostać zainspirowana do podejmowania nowych przedsięwzięć, do podejmowania aktywności zawodowej niezależnie od wieku, a także do kształcenia się przez całe życie.

Szkolenia nauczycieli, którzy będą realizować działania projektu odbędą się w 2021 roku na Malcie.

Adresatami wszystkich działań będą nauczyciele, uczniowie, społeczność lokalna i partnerzy szkoły.

Nowe innowacyjne metody pracy z całą pewnością przyniosą wymierne korzyści dla szkoły, nauczycieli oraz uczniów.

 

 

                                                                 Joanna Wiśniewska-Pasek